loading

درمان‌ اسکارآکنه

درمان‌ لک و اسکار

موثر ترین روش های درمان اسکار آکنه

اسکارآکنه عارضه و نقص پوستی است که می تواند ظاهر ناخوشایند و نازیبایی به پوست صورت بدهد. اسکار باعث فرورفتگی و سوراخ سوراخ شدن و ناخوشایند شدن ظاهر پوست می شود. وقتی پوست دچار آسیب می شود، به طور خودکار ترمیم می شود اما اگر بازسازی و ترمیم پوست ناقص باقی ماند، اسکار به وجود می آید. حال روش های خانگی زیادی برای درمان اسکار وجود دارد.

اما این روش ها نیز تاثیرات کمی دارند، و نمی توانند این نقص را به طور کامل از بین ببرند. به همین علت امروزه برای درمان این عارضه می توان از روش های کلینیکی و خدمات پزشکی مختلفی استفاده نمود. برای درمان این عارضه می توان از روش های رایج زیر استفاده نمود:

روش های درمان لک

روش های درمان اسکارآکنه

  • سابسیژن

سابسیژن یکی از موثر ترین روش های برطرف نمودن اسکارآکنه می باشد. با انجام این روش اتصالات قسمت اسکار شده به پوست زیرین قطع می شود، و سطح قسمت اسکار شده با دیگر نواحی پوست یکسان می شود. این روش به هیچ عنوان درد نداشته و با انجام بی حسی صورت می گیرد. اما بعد از انجام آن احتمال بروز عوارض خفیفی وجود خواهد داشت.

  • کراس

کراس از دیگر روش های درمان اسکارآکنه می باشد.  برای انجام این روش از اسیدهای خاص به صورت کانونی استفاده می شود. در این روش به منظور به حداکثر رساندن اثرات اسید و ایجاد حداقل عوارض استفاده از اسید فقط در نقطه ای که با توجه به نظر پزشک مناسب درمان در نظر گرفته شده است، انجام می‌شود و در اطراف آن ناحیه اعمال نمی گردد.

 لیزرco2  فرکشنال

یکی از بهترین درمان‌های اسکار آکنه که به دلیل دقت عمل زیاد اثرات بسیار خوبی دارد ليزراست. لیزرفرکشنال با این روش عمل می‌کند که بخش کوچکی از پوست را تخریب می‌کند ولی قسمت بیشتر آن را سالم می‌گذارد. این مساله باعث می‌شود که قسمت سالم پوست سریعاً به ترمیم بخش تخریب شده آن بپردازد. با این تکنولوژی عوارض ناشی از لیزرکاهش می‌یابد.

  • آراف فرکشنال

این روش چند سالی است که مورد استفاده پزشکان قرار گرفته است. آراف لیزر نیست بلکه از امواج رادیوفرکوئنسی استفاده می کند. در این روش سوزن‌های ظریف وارد پوست می‌شوند و با تبادل امواج رادیوفرکوئنسی باعث ساخته شدن کلاژن و پرشدن اسکار‌های آکنه می‌شود. مهمترین حسن این روش علاوه بر اثر فوق العاده، این است که بعد از هر جلسه فقط حدود ۲۴-۴۸ ساعت صورت فرد قرمز است.

  • اندولیفت

اندولیفت روشی نوین به منظور تحریک کلاژن سازی در پوست صورت است. در این متد درمانی که بر پایه لیزر دایود با طول موج ۱۴۷۰ نانومترمی‌باشد فیبری بسیار نازک وارد پوست می ‌شود و نور لیزر با استفاده از این فیبر مستقیما به زیر پوست تابیده می شود و در نقاط اسکار رشته های کلاژن آسیب دیده  را با ایجاد گرما برش داده و از هم جدا می کند و تولید کلاژن جدید را فعال می کند.

  • تزریق فیلر

ممکن است متخصص پوست فیلر یا ژل را برای درمان اسکارهای عمیق توصیه کند. ژها بافت های اسکار شده را پر کرده و آنها را تا سطح پوست اطراف بالا می برند. آنها حاوی موادی مانند اسید هیالورونیک هستند تا با کمترین عارضه به اسکارهای فرورفته حجم دهند. تزریق فیلر فاقد دوره نقاهت است و سریع نتیجه می دهد. ژل های مرغوب که از جنس اسید هیالورونیک هستند از لحاظ ایمنی مورد تایید هستند اما نتایج موقتی دارند که نه ماه تا دو سال طول می کشد. متعاقباً آنزیم های بدن ممکن است به تدریج آنها را هضم کنند.

  • سایر روش ها

از سایر روش های مکمل می توان به پانچ ، تزریق چربی ، میکرونیدل و میکرودرم ابریژن و حتی جراحی اشاره نمود.

دریافت مشاوره

قبل از درمان اسکار مهمترین نکته ای که باید به آن توجه نمایید، دریافت مشاوره می باشد. شما می بایست به پزشک رجوع نموده و مشاوره های لازم را دریافت نمایید. این کار به شما کمک می کند که مناسب ترین راه را برای درمان اسکار برگزینید. همچنین پزشک در حین مشاوره مناسب ترین روش را نیز به شما پیشنهاد می کند.

با ما همراه باشید در کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی دکتر تورج مکرمی

دیدگاه ها غیر فعال هستند

02188875573