loading

تزریق چربی

تزریق چربی و کاربرد های آن در نواحی مختلف بدن

تزریق چربی و کاربرد  های آن در نواحی مختلف بدن

حتما شما نیز کم و بیش نام تزریق چربی را شنیده اید. تزریق نمودن چربی یکی از روش های حجم دهی به نواحی مختلف بدن و همچنین زیباسازی و جوانسازی صورت می باشد. این روش بسیار کم خطر بوده و به همین  علت طرفداران زیادی دارد. برای انجام این روش پزشک‌  ابتدا از بی حسی موضعی در ناحیه برداشت و تزریق استفاده می کند. سپس چربی را از ران ها، شکم و …با استفاده از سوزن های بسیار ریز برداشت نموده و سپس به  نواحی مورد نظر تزریق می کند.

تزریق چربی کاربرد های زیادی دارد. این روش معمولا برای رفع نواقص صورت مورد استفاده قرار می گیرد. اما گاهی از این روش برای حجم دهی به برخی نقاط دیگر بدن نیز استفاده  می شود. در زیر کاربرد های مختلف تزریق نمودن چربی  را شرح داده ایم:

 • حجم دهی به سینه و باسن

امروزه حجیم بودن سینه و باسن یکی از معیار های زیبایی به حساب می آید. به همین علت پزشکان برای حجم دهی به سینه و باسن و همچنین اصلاح فرم آن ها از روش تزریق نمودن چربی استفاده می کنند.

 • حجم دهی و اصلاح فرم گونه، لب، چانه، بینی

یکی دیگر از رایج ترین کاربرد های تزریق نمودن چربی حجم دهی و اصلاح فرم گونه ها، لب، چانه و بینی می باشد. در این موارد معمولا پزشک حجم کمی از چربی را برداشت نموده و در ناحیه مورد نظر تزریق می کند.

 • رفع چین و چروک

با تزریق چربی می توان به پر نمودن خط خنده، خطوط و چین و چروک های اطراف لب، پیشانی و …پرداخت.

 • رفع گودی زیر چشم و شقیقه ها

تزریق چربی به طرز شگفت انگیزی باعث رفع گودی زیر چشم و شقیقه ها می شود، و معمولا نتایج  بسیار مطلوبی در این نواحی خواهد داشت.

چند توصیه مهم قبل از انجام تزریق چربی

چند توصیه مهم قبل از انجام تزریق چربی

تزریق چربی یک روش جوانسازی و حجم دهی با ماندگاری بالا و نتایجی  بسیار مطلوب است. اما متقاضیان برای کسب مطلوب ترین نتیجه از این روش می بایست قبل از انجام آن به چند توصیه مهم عمل کنند. این توصیه ها به شرح زیر می باشند:

 • مصرف زیاد مایعات

یک هفته  قبل از تزریق نمودن چربی بهتر است مصرف مایعات خود را افزایش دهید.

 • ترک سیگار

بهتر است حداقل یک‌ ماه قبل از تزریق چربی مصرف سیگار را به طور کلی ترک‌ نمایید. به این علت که مصرف سیگار باعث طولانی شدن دوره نقاهت شما بعد از انجام این عمل می شود.

 • قطع مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب

در صورتی که شما آسپرین و دارو های ضد التهاب مصرف می کنید، بهتر است یک هفته الی ده روز قبل از تزریق مصرف آن ها را متوقف کنید. به این دلیل که این داروها باعث افزایش احتمال خونریزی در شما می شود.

 • برنامه ریزی

قبل از تزریق  چربی حتما برنامه ریزی کنید که چند روزی بتوانید به سر کار نرفته و استراحت کنید. به این علت که استراحت بعد از انجام تزریق باعث کوتاه تر شدن دوره نقاهت می شود.

 • دریافت مشاوره

حتما پیش از انجام تزریق چربی مشاوره های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.  به این علت که دریافت مشاوره به شما کمک می کند اطلاعات بیشتری داشته باشیدو برای انجام عمل در نواحی مختلف  بهتر تصمیم گیری کنید.

مراقبت های لازم و ضروری بعد از تزریق چربی

با وجود اینکه تزریق نمودن چربی در صورت یک‌ روش غیر تهاجمی است، بعد از انجام آن می بایست بیمار برخی نکات را رعایت کند تا بتواند نتیجه دلخواه خود را کسب کند. به طور کلی بعد از تزریق نمودن چربی انجام مراقبت های زیر ضروری می باشد:

 • تا دو هفته محل تزریق چربی را دستکاری نکنید. فشار و ماساژ باعث جابجایی چربی تزریق شده می شود.
 • کبودی، تورم و درد جزیی طبیعی است و ظرف چند روز تا دو هفته برطرف می شود. میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است. مقدار ورم صبح ها بیشتر و عصرها کمتر است. بيشترين تورم و كبودى در تزريق چربى اطراف چشم ها مشاهده مي شود.
 • جهت کاهش ورم هنگام خوابیدن دو بالش زیر سرتان بگذارید و با زاویه ۳۰ درجه بخوابید .
 • ۴۸ ساعت اول از کمپرس یخ بر روی صورت استفاده کنید. کمپرس یخ به جذب کبودی و ورم کمک می کند.
 • برای کاهش ورم صورت، یکی دو هفته مصرف نمک را به حداقل کاهش دهید.
 • در دوره نقاهت از انجام دادن کارهایی که مستلزم خم و راست شدن طولانی است خودداری کنید، زیرا می تواند باعث تشدید ورم صورت و طولانی تر شدن آن شود.

دکتر تورج مکرمی متخصص پوست، مو و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02188875573