loading

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد چیست و‌ به چه روشی انجام می شود؟

لیزر موهای زائد صورت و بدن موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

موهای بدن انسان در کل سطح پوست می‌رویند به جز کف دست و پا و لب‌ها. این موها در دوران کودکی بسیار نازک و کم‌تراکم هستند. و بعد از دوران بلوغ واضح‌تر و متراکم‌تر می‌شوند. وجود این‌ موها بر روی بدن ظاهری ناخوشایند ایجاد کرده و به همین علت افراد از روش های مختلفی برای از بین بردن آن ها استفاده می کنند. برای مثال می توان برای از بین بردن این موهای مزاحم از روش هایی مثل شیو کردن، وکس، بند انداختن استفاده‌ نمود.

اما‌ این روش ها پردردسر و موقتی بوده و نمی توانند موها را به صورت بلند مدت از بین ببرند. به همین علت امروزه پزشکان برای از بین بردن موهای زائد از دستگاه لیزر استفاده می کنند. لیزر موهای زائد یکی از پرطرفدار ترین خدمات زیبایی می باشد، که امروزه بسیار رایج شده است. حال شاید برایتان سوال شود که لیزر چگونه باعث از بین رفتن موهای زائد بدن می شود؟ که پاسخ ساده است.

عامل اصلی رشد موهای زائد 

همانطور که می دانید فولیکول ها اصلی ترین عاملی هستند که موجب رشد موهای زائد در بدن ما می شوند. حال پزشکان با استفاده از  حرارت اشعه لیزر به فولیکول های مو‌ در زیر پوست آسیب وارد می کنند. با آسیب  وارد کردن به این فولیکول ها، موهای زائد دیگر امکان رشد نداشته و از بین می روند. در برخی موارد نیز ممکن است بعد از لیزر موهای زائد از بین نروند، اما کاملا نازک شده و به شکل پرزی رشد می کنند. لیزر موهای زائد یک روش دائمی و‌ بلند مدت است.

برای حذف یا کاهش موثر موهای زائد، شما باید یک دوره‌ی درمانی را تکمیل کنید. این دوره معمولاً شامل ۴ تا ۶ جلسه‌ لیزر با فواصل حدود ۶ هفته است. در برخی موارد این روش باعث از بین رفتن موهای زائد به صورت دائمی می شود. اما در بعضی از مواقع نیز ممکن است بعد از چند سال موهای زائد دوباره رشد کنند. در این صورت نیاز است که فرد دوباره لیزر انجام دهد. لیزر نمودن موها درد قابل تحمل دارد. استفاده از دستگاه های لیزر که به سیستم خنک کننده مجهز هستند درد را کم می کند ولی ‌ گاها برای جلوگیری از بروز درد، از کرم های بی حسی نیز استفاده می شود.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر موهای زائد نیستند؟

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر موهای زائد نیستند؟

با وجود اینکه لیزر نمودن موهای زائد می تواند پوستی صاف و بدون مو‌ به افراد هدیه دهد، انجام  آن‌ به همگان توصیه نمی شود.‌ دسته ای از افراد به علت شرایط خاصی که دارند کاندیدای مناسبی برای لیزر نمودن موهای زائد نبوده، و مجاز به انجام این روش نخواهند بود. به طور کلی افراد نام برده شده در زیر کاندیدای مناسبی برای لیزر نمودن زائد نیستند:

  • خانم های باردار

خانم هایی که در دوران بارداری یا شیردهی به سر می برند، کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر موهای زائد نمی باشند. به این علت که اشعه لیزر ممکن است برای جنین مضر باشد. و یا در سیستم بدنی مادران شیرده نیز تاثیرات منفی بگذارد.

  • افراد استفاده کننده از حمام آفتاب

حمام آفتاب باعث تیره شدن یا سوختگی پوست می شود. به همین علت می تواند پوست را در شرایط بسیار حساسی قرار دهد. به همین علت کسانی که حمام آفتاب انجام داده اند نیز نباید از این روش استفاده کنند. البته این افراد به طور کلی از انجام این روش منع نمی شود. بلکه پس از گذشت مدتی بعد از انجام حمام آفتاب می توانند با توجه به نظر پزشک از این روش استفاده کنند.

  • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند لوپوس

از دیگر افرادی که کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر موهای زائد نیستند، می توان به اشخاص مبتلا به بیماری لوپوس اشاره نمود. این افراد نیز به هیچ عنوان نباید از این شیوه استفاده کنند. به این علت که لیزر می تواند بیماری آن ها را شدید تر نموده و برخی عوارض را برایشان به همراه داشته باشد.

دکتر تورج مکرمی متخصص پوست، مو و زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02188875573